Tipy, jak zvládnout Vánoce a nezbláznit se
Vánoce se pomalu blíží a velká část nás se na ně těší. Užíváme si přípravu a výzdobu domova, vánoční tradice a čas strávený s rodinou. A tento obrázek je prezentován i ve všech reklamách.
Ne každý to tak ale má a i když je nám od dětství vtloukáno do hlavy, že Vánoce jsou svátky klidu a pohody v kruhu nejbližších přátel a rodiny, představují pro mnohé náročné období. Často jsme vystaveni netaktním a nevyžádaným komentářům. Dostáváme životní rady a moudra, o které nestojíme a otázky, kterým bychom se nejraději vyhnuli - kdy si najdeš práci, přítelkyni, kdy se vdáš, budeš mít děti, budeš mít druhé dítě, proč jsi se rozvedla apod.
Faktem je, že rodinu si nevybíráme a na rozdíl od ostatních vztahů se tak nějak očekává, že se nad to povzneseme a nějak se s tím popereme. Ve společnosti jsou Vánoce a s nimi spojené tradice a setkávání hluboce zakořeněné, i když ta aura dokonalosti je pouze iluze.
Mnoho lidí v tomto období prožívá pocity zklamání, úzkosti, smutku, selhání. Cítí se zahlceni, pod tíhou očekávání společnosti a nejbližšího okolí. Mnoho z nás cítí také povinnost vůči svému okolí se účastnit rodinných setkání nebo naopak vinu, když se rozhodneme vystoupit ze zajetých kolejí.
S čím se tedy nejčastěji během Vánoc potýkáme?
smutek - první svátky bez milovaného člověka mohou být velmi emoční
napjaté vztahy - i přes to, co se nám snaží v médiích vykreslit, ne se všemi máme dobré vztahy, ne všechny chceme vidět, ne všechny máme rádi. Každý z nás má také jinou historii, hodnoty, chování, očekávání a styl komunikace.
role v rodině - během rodinných návštěv se často vracíme do role, kterou jsme převzali jako malí. Snažíme se třeba zařídit, aby všichni byli spokojení, aby byl doma klid a předešlo se konfliktům. U rodičů se stáváme dětmi a zapomínáme sami na sebe a své potřeby.
izolace - cítíte, že vám nikdo nerozumí, že nezapadáte, že to, co děláte jde proti zajatým tradicím a možná i ubližuje okolí.
A jak tedy o nejenom o Vánocích navigovat rodinné vztahy?
✅ plánujte, komunikujte, sdílejte povinnosti a přípravu
✅ limitujte alkohol
✅ buďte aktivní, neseďte jen doma, běžte se projít, vyvětrat
✅ neřešte minulost a ožehavá témata
✅ pokud víte, že je někdo nepříjemný, připravte si dopředu argumenty, odpovědi
✅ každý jsme jiný - ostatní nezměníte a nemůžete kontrolovat. Soustřeďte se na sebe a na to, jak se cítíte a reagujete vy a na to, co je pod vaší kontrolou.
✅ ostatní a jejich názory můžete respektovat, aniž byste je přijali
✅ neusilujte o uznání ostatních
✅ chovejte se přirozeně a podle svého věku - nepadejte do starých vzorců a rolí, u žen s onemocněním štítné žlázy jsou to často role “hodné holky” a “potěšitele” (people pleaser)
✅ stanovte si hranice - co jste ochotni tolerovat a co už ne, vybírejte si své bitvy
✅ NE je taky odpověď a nepotřebuje dodatek nebo nějaké vysvětlení
✅ pokuste se nemít očekávání
✅ udělejte kompromis - nechcete někam jet na víkend/celý den, zajeďte na otočku nebo jen na kávu
✅ najděte si parťáka/spřízněnou duši - v každé společnosti najdete někoho, kdo vám sedne a s kým rádi trávíte čas nebo si domluvte přítele na telefonu, kterému můžete zavolat
✅ nebojte si dát pauzu - jít se projít, vyvětrat, dát si odstup pokud je toho na vás už moc
✅ naplánujte si den pro sebe - odměňte se
✅ pokud jsou vaše vztahy opravdu narušené, toxické - zeptejte se sebe, jestli vám to stojí za to. Je v pořádku je vynechat, neslavit, odjet a neudělat tu výjimku, kterou od vás ostatní očekávají
Stejně jako mnoho jiných společenských událostí jsou Vánoce o kompromisu mezi tím, co chceme my, co je tradice a co se od nás očekává. Možná více než kdy jindy, je to příležitost, jak se učit přijmout druhé a jejich odlišnosti a zároveň neztratit svoji autenticitu a respektovat své potřeby.