Jak si o Vánocích užít jídlo s onemocněním štítné žlázy

Těšíte se na Vánoce 🎄 už od konce léta nebo se vám spíš svírá žaludek stresem, když na ně pomyslíte? Všude kolem nás jsou svátky prezentované, jako krásné období, plné klidu, míru a času stráveného se svými blízkými.

Ne vždy to tak ale v realitě je. Pro spoustu z nás jsou to svátky stresu, dlouhých seznamů, co nakoupit, uvařit, jak to udělat, aby jsme se se všemi viděli, nikoho neopomněli, všichni byli spokojení. Děláme první poslední, aby okolí bylo spokojené, možná aniž by o to vlastně vůbec stálo, a zapomínáme u toho sami na sebe.

Vánoce jsou také o velkých emocích a ať už si to přiznáme nebo ne, jsou to svátky jídla, ne-li až obžerství, což s těmi emocemi dost souvisí.

Pro lidi z chronickým onemocněním jsou Vánoce často ještě o něčem jiném. Spousta z nich řeší, co bude na Vánoce jíst a pít, jak zvládnou návštěvy a to nejenom z pohledu jídla, ale i vztahů.

Bohužel se ten poslední měsíc v roce a zvlášť období mezi svátky často berou jako taková propustka, výjimka, kdy se vše může, vše je dovoleno, dyť jsou přece ty svátky. Dáváme si pauzu od toho, co držíme zbytek roku nebo posouváme rozhodnutí až na období po svátcích.

Pokud jste kvůli autoimunitě eliminovaly třeba lepek, mléko, nejíte ultra zpracované potraviny, cukr a nepijete alkohol, stává se období Vánoc takovým minovým polem.

Všude na vás číhají lákadla v podobě klasického cukroví, svařáku, vánočky, smaženého kapra, řízků a podobných klasik. Vánoce jsou taky obdobím setkání, což pro lidi s omezením ve stravě může být zdrojem stresu a mnohdy to vede k izolaci, což je škoda.

Dnes už existuje spousta variant a téměř vše se dá udělat bez potravin, které jsou pro štítkaře potenciálně rizikové.


Co si doporučuju nastavit (jak uvnitř sebe, tak s okolím) a jak se na toto období připravit:
✅ Vánoce by neměly být obdobím, kdy to mám jinak, kdy se spustím, kdy konečně můžu jíst to, co normálně nejím, kdy si na návštěvě dám, abych nevypadala blbě a neurazila babičku (hlavně pokud jste v aktivní fázi nemoci, něco jiného je, když jste v remisi a jednou za čas si dáte lepek)
✅ nečekejte až na po Vánocích.. nikdy nebude ten správný čas..pak bude Silvestr a Valentýn a Velikonoce apod. 
✅ plánujte, nakupte si dopředu a mějte jasno, co budete vařit, péct. K některým z vás se přidá i nejbližší rodina a bude jíst např. bez mléka a lepku, jindy budete mít dvě varianty.

Doma to je většinou jednodušší. Jak doporučuju zvládnout návštěvy?
✔️ zavolejte si dopředu, co bude k jídlu
✔️ řekněte hostitelce o vašich omezeních a požádejte, jestli jde třeba udělat nějaké změny (např. dát nudle bokem nebo udělat jedno maso bez strouhanky)
✔️ pokud nejde vyjít vstříc - najezte se doma, vezměte si své jídlo sebou (možná budete za exoty, ale vaše zdraví za to stojí a nepřijdete tak o společné chvíle s rodinou a přáteli)
✔️ změňte lokalitu - místo u rodičů/babiček se potkejte u vás

Poznámkám se pravděpodobně nevyhnete, ale nenechejte se odradit. Děláte to pro sebe, pro své zdraví a ostatní tomu nemusí rozumět, ani to schvalovat.

Previous
Previous

Tipy, jak zvládnout Vánoce a nezbláznit se